Partida dintre Fortuna Brazi şi F.C.M. Târgovişte (scor 3-1) a fost una aspră şi nebuloasă

fcmPartida dintre Fortuna Brazi şi F.C.M. Târgovişte(scor 3-1) a fost una aspră şi nebuloasă. Prahovenii au atacat mai mereu şi au ratat mult. Elek, Antohi, Buhuşi, Munteanu şi Cioinac l-au făcut respectat pe portarul târgoviştean Zegheru, pe stadionul Astra. “Tunarii” lui Ghiorghi Zotic au ripostat ambiţios dar pofticos la obstrucţii. în atac totul a părut poticnit şi zbuciumat.
Redutabili pe banda dreaptă
Antrenorul Fortunei, Edi Iordănescu, l-a sacrificat pe fundaşul Cătălin Gheorghe, l-a pus pe banca de rezerve şi l-a înlocuit cu mijlocaşul stânga Năstase. în acest fel, cuplul de pe banda dreaptă a fost Năstase – Munteanu. Pe acolo au acţionat prahovenii de regulă, profitând şi de faptul că Enescu n-are joc defensiv bun. Atât Năstase, cât şi Munteanu (în special) au vânturat zona lui Cernea cum şi când au vrut muşchii lor. De acolo, cei doi jucători prahoveni au inundat careul târgoviştean cu centrări periculoase. Norocul i-a mângâiat pe fundaşii centrali Coman şi Anghel, dar şi pe portarul Zegheru. Aceştia au avut clipe grele cu trioul ofensiv Elek, Buhuşi, Antohi, dar şi cu mijlocaşii Munteanu şi Cioinac.
Banu n-a urcat deloc
Elek, Munteanu, Antohi şi Buhuşi au turat motoarele, dar Zegheru a fost de netrecut. La mijloc, târgoviştenii nu prea au găsit mingea şi nu puteau ieşi din propria jumătate. în treimea neutră (mijlocul terenului) argumentele lui Popa, Timofte, Gâldău şi Enescu au fost modeste. Acolo trebuia să avanseze fundaşul dreapta Banu, care n-avea adversar. Trebuia ca, împreună cu Popa, să forţeze pe la Tegzeş, care n-avea jucător de sprijin pe acel flanc. Iar fundaşii centrali Marin şi Stoica n-aveau mobilitate suficientă. Era o pâine de mâncat pe acolo. Altele erau datele problemei dacă Banu urca în poziţie de extremă şi “încălzea” zona lui Tegzeş şi careul din faţa portarului Ion. îl obliga pe Edi Iordănescu să mute. Jucătorul volante (din spatele vârfurilor) Buhuşi venea pe acel flanc în poziţie de mijlocaş stânga, iar forţa ofensivă a Fortunei se diminua. Nu mai avea jucător de legătură între mijloc şi atac, iar Elek şi Antohi nu mai aveau susţinere. Două goluri pe final de repriză
“Norocoşii” au înclinat balanţa până la pauză. Au simţit că se poate pe la Cernea şi au forţat pe acolo. Vali Munteanu (37) a trecut ca prin brânză, a centrat şi, după ce a respins şutul lui Buhuşi, portarul Zegheru a fost învins de Antohi (poziţie suspectă de ofsaid), 0-1. Fortuna a ripostat cu furie şi, în ultimul minut al primei reprize, când atacul lui Cioinac a muşcat din plin, şi scorul s-a dublat, 2-0.
Cernea şi-a mai spălat din păcate
“Tunarii” n-au ştiut să gestioneze finalul de primă repriză, când au primit două goluri. Nu au ascultat sfaturile antrenorului Gigi Manea, care le-a cerut să joace cât mai sim-piu, direct şi să închidă culoarele spre poarta lui Zegheru.
După pauză, târgoviştenii au avut ceva mai mult curaj şi forţă. Dar au atacat fără luciditate, fără sprijinul lateralilor Cernea şi Banu prea reţinuţi. Ocaziile de gol au fost tot la poarta lui Zegheru. Munteanu (57) şi Antohi (59 -bară) nu l-au putut dobândi pe bravul portar târgoviştean.
în minutul 67, consemnăm primul şut al Municipalului pe cadrul porţii lui Ion, tras de Popa.
în minutul 77, Cernea şi-a mai spălat din păcate marcând golul de 2-1, din lovitură liberă.
Dublă imprudenţă
Amfitrionii vor să conserve rezultatul şi să securizeze cele trei puncte. Nu mai sunt cuprinşi de bucuria ofensivă.
Dar “Norocoşii” scapă de emoţii în minutul 92, când o dublă imprudenţă, a lui Coman şi Neagu la Mândruşcă şi apoi la Antohi, a făcut ca scorul final să fie 3-1.
Buncărul defensiv
în continuare Municipal suferă de lipsa unui atacant versat, unul de gura porţii. Nu-i înţeleg pe fundaşii laterali de ce nu urcă în atac. Parcă acolo e teren minat. Apoi Dragnea, Enescu şi Grigore, oameni de ofensivă, nu au la ei gloanţe pentru poarta adversă. Arma golului purtată în tur de Grigore parcă s-a decalibrat. Gâldău şi Timofte au ieşit rareori din buncărul defensiv. Au aglomerat prea mult propriul careu. N-au avut nicio realizare ofensivă. Stau prea lipiţi de fundaşii centrali.
Paradele lui
“Păsărilă”
Excelentă prestaţia portarului târgoviştean Zegheru, care a avut cel puţin şapte parade. A fost mereu în gardă, mereu pregătit. I-a descurajat pe adversari prin intervenţiile sale la şuturile lui Buhuşi, Elek, Antohi, Munteanu şi Cioinac. Rămâne “îngerul păzitor” dintre buturile Municipalului.
Condamnată să câştige
Trupa lui Ghiorghi Zotic are un meci foarte greu vineri, 29 martie, cu Avântul Reghin (7, cu 11 p şi -10 la “adevăr”). în cazul unui succes, echipa de pe malul drept al Ialomiţei va depăşi, în clasament, formaţia de pe Mureş.
Municipal este condamnată să câştige. în caz contrar, are vedere spre campionatul judeţean.