Meci amical F.C. Municipal Târgovişte – C.S. Conteşti 3-1 (1-0).

FCM TARGOVISTEAu marcat: Enescu (min. 17 – din 11 m), Mândru (57), Roşca (77 – autogol), respectiv Niculescu (63).
Au arbitrat bine: Marius Chiţu – Petruţa lugulescu, Cristian Catană (toţi din Târgovişte). Meciul s-a disputat pe stadionul Academia Ghiorghi Zotic din Şotânga. Teren foarte bun.
F.C. Municipal: Zegheru – Banu, Coman, Neagu, Cernea – Popa, Gâldău (62 – Dogaru), Daia (46 -Mândru), Lungeanu, Enescu (52 – Arsu) – Dragnea (44 -Zgâmbău; 72 – Anghel). Rezervă Timofte. Antrenor Gigi Manea.
C.S. Conţeşti: Barbu -C. Ştefan, Roşca, lacob, Cristea – Ghiţă, Ene, Niculescu, Dumitrescu – Mănescu, Lădaru. Au mai jucat: Voicu, Drăgan, Cherciu, Kent, M. Ştefan, Rădulescu, Savu. Antrenor Dan Ion iţă.
întărită în iarnă cu jucători divizionari (Niculescu, Ghiţă, Dumitrescu, Mănescu, Lădaru), C.S. Conţeşti a dat o replică foarte bună Municipalului. A arătat un joc exact şi bine articulat tactic. Dar “tunarii” târgovişteni au fost lucizi, harnici şi precişi. S-au apărat bine, linia mediană a ţinut ritmul cu pase repetate. Reuşind să combine, elevii lui Gigi Manea au putut să se desfăşoare şi să-l angajeze pe vitezistul Dragnea pe poziţii viitoare. Aşa s-a întâmplat şi în minutul 17, când atacantul târgoviştean, bine angajat de Lungeanu, a fost acroşat în suprafaţa de pedeapsă de către Ene. Pe fază, centralul Marius Chiţu a dictat penalty, pe care l-a finalizat cu precizie Enescu, 1-0. “Tunarii” lui Ghiorghi Zotic au avut siguranţă în apărare, atacurile au avut rapiditate. Lungeanu (27), aflat în poziţie bună, întârzie şutul şi este blocat de Roşca. Apoi, jocul a lâncezit. S-a abuzat de pase laterale, de control prelungit al balonului şi de pătrunderi individuale.
Având un gol avans, Municipal a preferat să betoneze apărarea, să joace simplu şi direct. Fundaşii Coman şi Neagu au făcut marcaje strânse la atacanţii Mănescu şi Lădaru, iar închizătorul Gâldău a strâmtat culoarele de pătrundere spre poarta lui Zegheru, făcând imposibile mingiile “printre” trimise de Ghiţă şi Niculescu.
După pauză, roş-albaştrii au avut un plus de viteză şi abilitate tehnică. Apoi, atacurile echipei lui Dan loniţă au fost întâmpinate de un forcing incomod. în minutul 57, Mândru are un moment de inteligenţă, a trecut de doi adversari, a şutat la colţul lung şi portarul Barbu s-a trezit cu obiectul muncii în poartă, 2-0. Imediat (59), Arsu poate mări diferenţa, dar este blocat. La poarta cealaltă, Mănescu (61) trimite balonul, cu capul, alături. Oaspeţii au munci mult să micşoreze din diferenţă. în minutul 63, Niculescu taxează greşeala lui Neagu şi-l învinge cu un şut de la 22 m pe portarul Zegheru, 2-1.
Ambele echipe joacă deschis. Nu refuză fotbalul. Municipal a presat, a împins jocul spre careul advers. C.S. Conţeşti încearcă să surprindă prin contraatacuri rapide, iniţiate de rapidul Cherciu, pe banda stângă. Amfitrionii joacă îndrăzneţ şi comprimat. Banu (73) nu-l poate bate pe Barbu. Vizitatorii au forţă şi curaj, atât timp cât îi duc puterile şi orgoliul. “Tunarii” controlează ostilităţile şi au o notă sobră. Mândru (77) jonglează printre adversari, destabilizează flancul stâng, îi pasează lui Popa, urmează o centrare în gura porţii, unde Roşca înscrie în propria poartă, 3-1.
Atât F.C. Municipal, cât şi C.S. Conţeşti au fost protagonistele unui meci frumos. Au rezistat ritmului partidei. Cele două echipe au practicat un fotbal sincer. Au avut consecvenţă şi curaj.
A câştigat echipa, evident, mai valoroasă, mai bine pregătită. Dar trebuie să remarcăm şi replica bună a echipei din Conţeşti.
S-au evidenţiat: Banu, Coman, Gâldău, Popa, Lungeanu, Enescu, Mândru -lacob, Niculescu, Ghiţă, Dumitrescu, Mănescu, Cherciu.